calendar
           
 
  
  
   
30. 08. 16
Veteranenstraße 21, 10119 Berlin Mitte

SOUNDING IMAGES #2: STEINA. EARLY VIDEO HARMONICS

Early video works by Steina dedicated to the use of sound.

Steina, Violin Power, 1970-78
10:04 min, b&w, sound

Steina and Woody Vasulka, Soundsize, 1974
4:40 min, color, sound

Steina and Woody Vasulka, Noisefields, 1974
12:05 min, color, sound

Steina, Flux, 1977
8 min, color, sound

more: http://www.acudmachtneu.de/

doors 7:30pm
entrance: 3-6€
Tuesday 19.30
ACUD
Studio
   
30. 08. 16
Alte Jakobstrasse 12, 10969 Berlin, U8 Moritzplatz / U6 Kochstrasse

DIE ORGONAUTEN
Felix Wahnschaffe - sax
Wolfgang Roggenkamp - org
Ray Kaczynski - dr

MATISS CUDARS UND KAJA DRAKSLER DUO
Matiss Cudars - voc
Kaja Draksler - p

IBADET RAMADANI & BAND
Ibadet Ramadani - voc
Christoph Bernewitz - git
Niko Meinhold - many instruments
Tommy Baldu - dr
Tuesday 20.00
Tiyatrom
   
31. 08. 16
Alte Jakobstrasse 12, 10969 Berlin, U8 Moritzplatz / U6 Kochstrasse

TAU
Philipp Gropper - sax
Philip Zoubek - synth
Petter Eldh - b
Moritz Baumgärtner - dr

CHRISTIAN RÖVER SOLO
Christian Röver - git

SCHLIPPENBACH-WALSDORFF QUARTET
Alexander von Schlippenbach - p
Henrik Walsdorff - sax
Antonio Borghini - b
Heinrich Köbberling dr
Wednesday 20.00
Tiyatrom
   
31. 08. 16
Biebricher Str. 14, 12053 Berlin Neukölln

Concert-release of "THUYA live @ the CLUB", Creative Sources Recordings

THUYA :
Rémy Bélanger de Beauport - cello
Klaus Kürvers - bass
Gerhard Uebele - violin

http://klausk.berlin/music/projects/thuya/
Wednesday 20.00
the CLUB
   
31. 08. 16
Weisestrasse 24, 12049 Berlin Neukölln

Bird Conversation

Wojtek Bajda: clarinets
Marcello Busato: drums, percussion
Mia Dyberg: altosaxophone, objects
Wednesday 20.30
Sowieso
 [i]  [h]  [m]    
31. 08. 16
Schleusenufer 4

Celebrate the happy 79th Birthday of the breathtaking visionary Gunter Hampel

Gunter Hampel Music + Dance Improvisation Company featuring:
Danilo Cardoso
Magdalena Dzeco
Chin Mei
Ruomi Lee Hampel
Cavana Lee Hampel
Johannes Schleiermacher
Bernd Oezsevim
+
Omniversal Earkestra
+
Friends + Family + You!

Wednesday 21.00
Jonny
Knüppel
   
01. 09. 16
Invalidenstraße 3, 10115 Berlin

mikromusik
Festival experimenteller Musik und Sound Art (1.–4.9.2016)

17:00 Installation
Joanna Bailie: The place you can see and hear: Elisabethkirchstraße (2012 –)


18:00 Performance
Kaffe Matthews / Sukandar Kartadinata: lean to go up, slow to go loud (UA)
Eröffnungsperformance mit Kaffe Matthews, Sukandar Kartadinata, Esther Schelander, Christophe Vaillant

After the performance the bikes are available for the audience!

19:30 Konzert

The Arditti Quartett plays:

Joanna Bailie: Five Famous Adagios (2002, Version für Streichquartett 2006/2014)
Turgut Erçetin: String Quartet No. 2 „Contra-statement“ (2012)
Oscar Bianchi: Adesso (2011)
James Tenney: Arbor Vitae (2006)
Iannis Xenakis: Tetras (1983)

mit:
Irvine Arditti – Violine
Ashot Sarkissjan – Violine
Ralf Ehlers – Viola
Lucas Fels – Cello
Thursday 17.00
St.
Elisabeth-Kirche
& Villa
Elisabeth
   
01. 09. 16
Weisestrasse 24, 12049 Berlin Neukölln

GRATKOWSKI-DANNULLIS-RODER-GRIENER;

Frank Gratkowski - Sax, Clarinette.
Alexander Dannullis - Guitar. (Hamburg)
Jan Roder -Double Bass.
Michael Griener - Drums.
Thursday 20.30
Sowieso
 [i]  [h]  [m]    
01. 09. 16
Bürknerstraße 12, 12047 Berlin

ALAN GLEESON / DYLAN SPENCE #192

Improvised electroacoustic performance night with Alan Gleeson and Dylan Spence

http://spektrumberlin.de/events/detail/alan-gleeson-192.html
Thursday 20.30
SPEKTRUM
 [i]  [h]    
01. 09. 16
Edisonhöfen-Invalidenstraße 117, 10115 Berlin

COMPOSERS´ ORCHESTRA BERLIN: FREE RANGE MUSIC.
Ein Orchester dessen Spieler zugleich Komponisten sind. Jedes Stück überrascht, erzählt Geschichten, und schafft einen genreübergreifenden Raum in dem unterschiedliche Stile – Klassik, Jazz, Weltmusik, Pop oder Neue Musik – kombiniert werden.
www.composersorchestraberlin.com

Streicher:
Daniel Friedrichs, Claudia Autuori, Philippe Perotto, Frederico Malverde

Bläser:
Ruth Schepers (sx/fl), Tian Korthals (sx), Dirk Steglich (sx), Hazel Leach (fl), Ruben Giannotti (tp), Jörg Bücheler (tb), Matt Bookert(tba)

Rhythmusgruppe:
Fee Stracke (pn), Daniel Meyer (gt), Hugo Reydet (bs), Daniel McLaine (dr)

Eintritt frei

S1, S2, S25 Nordbahnhof
U6 Naturkundemuseum
Tram: M5, M8, M10, 12
Thursday 21.00
Kunstfabrik
Schlot
   
02. 09. 16
Invalidenstraße 3, 10115 Berlin

mikromusik
Festival experimenteller Musik und Sound Art (1.–4.9.2016)

18:00 Konzert

25 Jahre David Moss in Berlin

Miss Anh wants a Drummer (UA)
David Moss – Stimme, Texte
Lillevan – Moving Imagery

Story / Time (UA)
Sam Auinger – Elektronik
David Moss – Stimme

Denseland
New songs – Weltpremiere der dritten CD

mit:
Hanno Leichtmann – Schlagzeug, Elektronik
Hannes Strobl – Bass, Elektronik
David Moss – Stimme, Text

***Sonic Bike Instruments available***
14:00 -18:00
Bitte melden Sie sich für eine 30-minütige Ausleihe der Fahrräder mit zwei Wunschterminen ab dem 22.8. an unter: krueger.berlin@daad.de

***Installation Open***
Joanna Bailie: The place you can see and hear: Elisabethkirchstraße
14:00 - 18:00
Friday 18.00
St.
Elisabeth-Kirche
& Villa
Elisabeth
   
02. 09. 16
Weisestrasse 24, 12049 Berlin Neukölln

2NIGHTSINAROW-1

SCHLIPPENBACH WALSDORFF QUARTETT;

Alexander von Schlippenbach - Piano.
Henrik Walsdorff -Saxophone.
Antonio Borghini -Double Bass.
Heinrich Köberling - Drums.
Friday 20.30
Sowieso
 [i]  [h]  [m]    
02. 09. 16
Aufsturz-Klub Oranienburger Straße 67 10117 Berlin

Benefizkonzert für Johannes Bauer

- Johannes Bauer Memorial Werkstattorchester (Johannes Bauer - composition)
Gebhard Ullmann - flute / Frank Paul Schubert - sopran sax / Frank Gratkowski - alto sax / Heiner Reinhardt - tenor sax, bass clarinet / Christof Thewes - trombone / Simon Jakob Drees - violin / Andreas Willers - guitar / Julie Sassoon - piano / Matthias Bauer - bass / Willi Kellers – drums

- Improvisation
Isabelle Duthoit - clarinet / Lotte Anker - saxes / „Joe“ Sachse - guitar / Paul Lovens - drums

- New Andi Altenfelder Quintett (Johannes Bauer - composition)
Christian Magnusson - trumpet / Heiner Reinhardt - tenor sax, bass clarinet / Christof Thewes - trombone / Christoph Winckel - bass / Willi Kellers – drums

www.jazzkeller69.de
Friday 21.00
Jazzkeller
69
 [i]  [h]    
03. 09. 16
Invalidenstraße 3, 10115 Berlin

mikromusik
Festival experimenteller Musik und Sound Art (1.–4.9.2016)

18:00 Porträtkonzert Yan Jun

Solo Yan Jun: don´t eat the timecode, don´t
Duo mit Axel Dörner: now we get rid of tomorrow
Trio mit Aki Onda und Akio Suzuki: a temporary space with no end

21:00 Realtime Voices 
Die Berliner Echtzeitmusikszene und die Neuen Vocalsolisten

Neue Vocalsolisten plays:
Alessandro Bosetti: Minigolf

mit:
Johanna Zimmer – Sopran
Truike van der Poel – Mezzosopran
Martin Nagy – Tenor
Guillermo Anzorena – Bariton
Andreas Fischer – Bass
Anne Laure Pigache – Stimme


***Sonic Bike Instruments available***
12:00 - 18:00
Bitte melden Sie sich für eine 30-minütige Ausleihe der Fahrräder mit zwei Wunschterminen ab dem 22.8. an unter: krueger.berlin@daad.de

***Installation Open***
Joanna Bailie: The place you can see and hear: Elisabethkirchstraße
12:00 - 18:00
Saturday 18.00
St.
Elisabeth-Kirche
& Villa
Elisabeth
   
03. 09. 16
Bürknerstraße 12, 12047 Berlin

Sound Anatomy VI: Richard Scott & Marta Zapparoli // Ame Zek #194

Doors: 19:30 / Start time: 20:00
Please come on time, as this evening we will start early


Richard Scott & Marta Zapparoli
Analogue synthesizer and electronics

Ame Zek (solo)
Feedback/microtonal/noise/harmonizing with acoustic instruments, objects and feedback speaker amplifiers

http://spektrumberlin.de/events/detail/sound-anatomy-vi-richard-scott-marta-zapparoli-ame-zek-194.html
Saturday 20.00
SPEKTRUM
 [i]  [h]    
03. 09. 16
Weisestrasse 24, 12049 Berlin Neukölln

2NIGHTSINAROW-2

SCHLIPPENBACH WALSDORFF QUARTETT;

Alexander von Schlippenbach - piano.
Henrik Walsdorff - Saxophone.
Antonio Borghini - Double Bass.
Heinrich Köberling - Drums.
Saturday 20.30
Sowieso
 [i]  [h]  [m]    
03. 09. 16
Skalitzer Straße 133 10999 Berlin

2 solo sets of improvised surrealism and autumn ready melancholy by..

AARON MOORE (of Volcano The Bear)

https://invisiblesports.com/

&

SVARTE GREINER:

http://www.miasmah.com/eks
Saturday 21.00
WestGermany
 [i]  [m]    
04. 09. 16
Weichselstraße 49 12045 Berlin

2pm until 9pm

THIS IS FOR YOU
Sound installation
by Tina M Pearson (Canada)

This Is for You is a location-specific installation that reimagines the ohrenhoch gallery space as a multi-dimensional score for personal listening within a sonically activated environment.

http://tinapearson.wordpress.com
http://www.ohrenhoch.org
http://www.ohrenhoch.berlin

[supported by initiative neue musik berlin e.v. and konzert des deutschen musikrates]
Sunday 14.00
ohrenhoch
 [i]  [h]  [m]    
04. 09. 16
Brunhildstraße 7, 10829 Berlin

world in a room – projektraum für fotografie

Miako Klein (Berlin) – Recorders
Brad Henkel (Berlin/NYC) - Trumpet

Free Entry
www.worldinaroom.de
Sunday 18.00
World in
a room
   
04. 09. 16
Invalidenstraße 3, 10115 Berlin

mikromusik
Festival experimenteller Musik und Sound Art (1.–4.9.2016)

Konzert: Realtime Voices 
Die Berliner Echtzeitmusikszene und die Neuen Vocalsolisten

18:00 Teil I, St. Elisabeth-Kirche

Joanna Bailie: Harmonizing (Artificial Environment No.7) (2011/2012)
für 6 Stimmen und Zuspiel

Turgut Erçetin: im Keller (UA, 2016)
für 6 Stimmen und Live-Elektronik


19:00 Teil II, Villa Elisabeth

Serge Baghdassarians & Boris Baltschun: auspacken/unboxing (UA, 2016)
für Vokalquartett (w/w/m/m)

Tomomi Adachi: Let’s Mikrophonie (UA, 2016)
für vier Sänger und einen Elektronik-Operator

Hanna Hartman: Die Mückenmaschine (UA, 2016)
für Sopran, Elektronik und Video

20:30 Teilen III, St. Elisabeth-Kirche

Mario Verandi: Klangbuch der imaginären Wesen (UA, 2016)
für 5 Stimmen und Video

Maximilian Marcoll:
Amproprification #6.1 (UA, 2016)
Amproprification #6.2 (UA, 2016)
für 6 Stimmen und Elektronik

mit:
Johanna Zimmer, Sopran
Susanne Leitz-Lorey, Sopran
Truike van der Poel, Mezzosopran
Daniel Gloger, Countertenor
Martin Nagy, Tenor
Guillermo Anzorena, Bariton
Andreas Fischer, Bass


***Sonic Bike Instruments available***
12:00 - 18:00
Bitte melden Sie sich für eine 30-minütige Ausleihe der Fahrräder mit zwei Wunschterminen ab dem 22.8. an unter: krueger.berlin@daad.de

***Installation Open***
Joanna Bailie: The place you can see and hear: Elisabethkirchstraße
12:00 - 18:00
Sunday 18.00
St.
Elisabeth-Kirche
& Villa
Elisabeth
   
04. 09. 16
Brunhildstr 7, 10829 Berlin

WARBLE

Brand Henkel, trumpet and Miako Klein, recorders

www.miakoklein.com

Sunday 18.00
World in
a Room
   
04. 09. 16
Grüntaler Straße 8 13357 Berlin

#114:

Cyprien Busolini, ´Sans titre´ (2016), viola and cello
Deborah Walker, ´Starflux´ (2011), cello
Deborah Walker, ´Banda Starflux´ (2015), sine waves
Antoine Beuger, ´ô monde sur deux tiges´ (2011), viola and cello

Deborah Walker, cello
Cyprien Busolini, viola

bar at 19:30, concert at 20:00

www.sacredrealism.org/series/
Sunday 20.00
Studio 8
 [i]  [m]    
04. 09. 16
-

Inventive and improvisational hi-jinx in one of Berlin´s most delightful(and obscure venues) Please do contact one of us if you need directions (you won´t find it otherwise)

Richard Scott - Modular Synthesizer
Olaf Rupp - Guitar
Meinrad Kneer - Contrabass
Steve Heather - Drums
Sunday 20.00
Miss
Hecker
 [h]    
04. 09. 16
Bürknerstraße 12, 12047 Berlin

SOUND PORTRAITS #14: WENDY CARLOS

Listening session curated by Doron Sadja, focusing on the work of iconic composers who have paved the way for contemporary electronic music.

This session: Wendy Carlos

http://spektrumberlin.de/events/detail/sound-portraits-14-wendy-carlos.html
Sunday 20.30
SPEKTRUM
 [i]  [h]    
05. 09. 16
Schlesische Straße 42 10997 Berlin

CLUB JAZZ DEBAKEL

"real energy music"

Henrik Walsdorff – alto saxophone
John Schröder – guitar
Peer Neumann – e.piano
Marpa Shold – bass
Aldtie Mann – drums

www.clubjazzdebakel.de
Monday 20.30
Wendel
   
05. 09. 16
Lübbener Straße 19 10997 Berlin

EXPERIMONTAG

TATSUMI RYUSUI (ambient, drone/JP/DE)

ALEX KOZMIDI (Experimental, Psychedelic, Ambient/UKR,DE)
Monday 21.30
Madame
Claude
 [i]  [h]  [m]    
06. 09. 16
Mariannenplatz 2, Berlin

Bethanien Studio 1

September Partituren
Werke von Sven-Åke Johansson

Interpretiert von:
Ensemble mam.manufaktur für aktuelle Musik

Theo Dan (Violine)
Paul Hübner (Trompete)
Daniel Lorenzo (Klavier)
Sabrina Ma (Schlagzeug)
Caleb Salgado (Kontrabass)
Gregor Schulenberg (Flöte)
Ingolfur Vilhjalmsson (Klarinette)

Programm:
Harke und Spaten (Auszug)
Sechs kleine Stücke für Quintett
Einen staubigen Klang finden
Erträumtes Konzert
Erik De. DUA
Vom Gleichwertigen und Ungleichwertigen (Auszug)
Tuesday 20.00
Bethanien
   
06. 09. 16
Belziger Str. 1 , 10823 Berlin Schöneberg

schlewinwroc

Peter Schlewinski: Drums
Johannes von Wrochem: eGuitar
Tuesday 21.00
Kunstforum
Belziger
1 e.V. &
Galerie
B1
   
07. 09. 16
Lychener Straße 60, 10437 Berlin

JOKE LANZ - solo turntables

LP release party:
"JOKE LANZ plays SUDDEN INFANT" (iDEAL 141)

http://www.suddeninfant.com/
*

FRIEDERIKE KENNEWEG - spoken word

http://www.friederike-kenneweg.de/
*

+ DJ Fearplay

Doors 20:00 - Start 21:00

details:
http://ausland.berlin/joke-lanz-rec-release-friederike-kenneweg


Wednesday 20.00
ausland
 [i]  [h]  [m]    
07. 09. 16
Bergmannstraße 59 10961 Berlin U-Bahn - U7 Südstern

- An evening of audio/visual motion art -

Duo
AVVA : IDEOMOTORIC CHATROOM
Toshimaru Nakamura – no-input mixing desk, video
Billy Roisz – electronics, e-bass, video*

Solo
TATSURO ARAI – electronics, digital projections

Duo
NAKAYAMA-EREL
Akiko Nakayama – Alive Painting
Korhan Erel – electronics

Experimental musicians and visual motion artists, improvise together in this triple set audio/visual show.

*sponsored by: Federal Chancellery Austria
Wednesday 20.00
GEOFF
STERN ART
SPACE
   
07. 09. 16
Weisestrasse 24, 12049 Berlin Neukölln

MIA DYBERG TRIO

+

SOLO;

RIEKO OKUDA - PIANO.
Wednesday 20.30
Sowieso
 [i]  [h]  [m]    
08. 09. 16
Weisestrasse 24, 12049 Berlin Neukölln

2NIGHTSINAROW-1

DÖRNER-MAHALL-WIIK-HEGGE-HULBAEKMO;

Axel Dörner - Trumpet.
Rudi Mahall - Bass Clarinette.
Havard Wiik - Piano .
Björn Marius Hegge - Double Bass.
Hans Hulbaekmo - Drums.

info:
www.soundcloud.com/bjornmariushegge
www.facebook.com/OperasjonHegge
Thursday 20.30
Sowieso
 [i]  [h]  [m]    
09. 09. 16
Weisestrasse 24, 12049 Berlin Neukölln

2NIGHTSINAROW-2

DÖRNER-MAHALL-WIIK-HEGGE-HULBAEKMO;

Axel Dörner - Trumpet.
Rudi Mahall - Bass Clarinette.
Havard Wiik - Piano.
Björn Marius Hegge - Double Bass.
Hans Hulbaekmo - Drums.

info:
www,soundcloud.com/bjornmariushegge
www.facebook.com/OperasjonHegge
Friday 20.30
Sowieso
 [i]  [h]  [m]    
09. 09. 16
Aufsturz-Klub Oranienburger Straße 67 10117 Berlin

TAU

Philipp Gropper - tenor + sopran sax
Philip Zoubek – synthesizer
Petter Eldh - elektro + contra bass
Moritz Baumgärtner – drums

www.jazzkeller69.de
Friday 21.00
Jazzkeller
69
 [i]  [h]    
10. 09. 16
Weisestrasse 24, 12049 Berlin Neukölln

OKO ;

Alberto Cavenati - Guitar.
Antonio Borghini - Electric Bass !!
Olga Nosova - Drums, Voice.

info:
https://soundcloud.com/alberto-cavenati/sets/oko-demo-japan-tour/s-rGzXr
Saturday 20.30
Sowieso
 [i]  [h]  [m]    
11. 09. 16
Hasselwerderstr. 22, 12439 Bln.-Schöneweide

Eric Plandé Trio
"Touching"

Eric Plandé – saxes
Uwe Oberg - piano
Peter Perfido – drums

In Koop mit Jazzwerkstatt und moving poets Berlin
mit Unterstützung der Deutschen Gesellschaft e.V.

www.jazzkeller69.de
Sunday 16.00
NoVilla
   
11. 09. 16
Berlin–Schöneberg, Hauptstr. 47

Series „explorations“

ACROSS
Hommage to Herwig von Kieseritzky

Music: Angela Dersee – violin | Corinna Eikmeier – cello | Reinhard Gagel – accordeon, mini-Moog | Jeannine Jura – clarinet | Kathrin von Kieseritzky – saxophones | Gerd Lisken – voice | Ingrid Neuendorf – violin | Alexander Piper – sound objects  | Matthias Schwabe – flute, viola | Aida Shahidi – voice, sound objects | Eiko Yamada – recorder | Anke Züllich-Lisken – violin
Dance: TanzArt Labor: Barbara Bachinger | Anna Barth (director) | Susanne Hermann | Gertraud Jung | Kea Regina Panthel
Other arts: Marjam Azemoun – texts & lyrics | Linda Scheckel – visual arts
Concept: Ex Tempore (Eiko Yamada & Matthias Schwabe)
Sunday 19.00
Paul
Gerhardt-Kirche
   
11. 09. 16
Grüntaler Straße 8 13357 Berlin

#115:

Toshi Nakamura, no-input mixer
Andrea Neumann, innenklavier

&

Jordan Topiel Paul (US/MX)

bar at 19:30, concert at 20:00

www.sacredrealism.org/series/
Sunday 20.00
Studio 8
 [i]  [m]    
12. 09. 16
Lehderstrasse 74-79 13086 Berlin

SCHUBERT-OBERG-SCOTT
Frank Paul Schubert - soprano saxophone
Uwe Oberg - piano
Richard Scott - modular synthesizer
Monday 21.00
Kühlspot
Social
Club
   
12. 09. 16
Lübbener Straße 19 10997 Berlin

EXPERIMONTAG

VOB Trio (Minimalistic, Improvisation / FIN,JPN,SVN)
Virtaranta-Okuda-Berger

ALBERTO FK (Electronic, Audiovisual/ESP, DE)
Monday 21.30
Madame
Claude
 [i]  [h]  [m]    
14. 09. 16
Sonnenallee 99 12045 Berlin

in the context of the monographic show
of the creator of BIO ART, Eduardo KAC


EDUARDO KAC (US)
performing his early porn poems

ANDY INGAMELLS (UK)
live performance


TABULE RASA SOIREE 3.4
FREE DRINK FREE FOOD
Wednesday 19.00
La Plaque
Tournante
 [i]  [h]  [m]    
14. 09. 16
Börnestr. 43/45, 13086 Berlin

KONTRAKLANG. Aktuelle Musik | Contemporary Music

Annette Krebs: Konstruktion#2: Karkk (2016),
Solo für drei Bleche, eine Saite, Stimmen und Elektronik

Annette Krebs – Elektronik und Klangobjekte

///

Yan Jun:
Simple Acoustics (2014, DE)
Simple Electronics (2014, DE)
Simple Body Movements (2016, UA)

Yan Jun – Elektronik, Geräte und Körper

///

Georg Friedrich Haas: "In iij. Noct" – 3. Streichquartett (2001)

smallroom string quartet
Julia Yoo Soon Gröning – Violine
Georg Theophil Dan – Violine
Alexina Hawkins – Viola
Anna Karolina Egger – Violoncello

Einlass 19:30
Beginn 20:00

Tickets 10/8€ nur an der Abendkasse

Gefördert durch den Hauptstadtkulturfonds

www.kontraklang.de
Wednesday 20.00
Studioboerne45
   
15. 09. 16
Aufsturz-Klub Oranienburger Straße 67 10117 Berlin

Berlin Jazz Composers Orchestra Jay Jay Be Ce
Leitung Christof Griese
HOLZ:
Elli Sooß – alto + sopran sax, Markus Mudrich - alto sax, Niko Zeidler - tenor sax, Patrick Hamacher - tenor sax, Jakob Sawal - bariton sax
BLECH:
Tobias Knebel, Lisa-Marleen Buchholz, Johannes Deckenbach, Frederik Schröder - trumpets /
Jan Ole Zabel, Garvin Brod, Laszlo Griese – trombone / Alicia Sayell - tuba
RHYTHMUS:
Kenneth Berkel – piano / Eric Weniger – guitar / Alex Will – bass / Johann Gottschling – drums

www.jazzkeller69.de

Thursday 20.00
Jazzkeller
69
 [i]  [h]    
15. 09. 16
Mehringdamm 55 (1. Hof, 3. OG) 10961 Berlin

Labor – Theory on stage

Ritwik Banerji: Live Fieldwork – A Collective Impromptu Examination of the Ethics of Aesthetics in Free Improvisation

Improvisers are asked to perform with a virtual free improviser known as “Maxine” and give their critique of the system, with the event concluding to focus on a participatory discussion with the audience on the nature of the interactions which have just transpired. Please bring music instruments. Language: German/English
Moderation: Reinhard Gagel
Thursday 20.00
exploratorium
 [h]    
15. 09. 16
Fidicinstrasse 38, Kreuzberg, Berlin.

Stefan Schultze – prepared piano
Simon Rose – baritone, alto saxophone.

Door at 20.30 Music at 21.00h

http://www.simonrose.org/
http://www.stefanschultze.com/
https://www.youtube.com/watch?v=9wELq8UGh94
https://soundcloud.com/simon-29-2/dead-end
Thursday 20.30
T-Berlin
   
15. 09. 16
Rosa-Luxemburg-Platz 1, 10178 Berlin

John Kameel Farah - piano, synthesizers, electronics
PAST • PIANO • PRESENT // vinyl album release concert

Canadian composer-pianist John Farah performs a mélange of his
compositions and improvisations, including a new 23-minute work,
"Fantasia and Fugue" for piano, Yamaha Disclavier and synthesizers.


https://www.facebook.com/events/1811318695767146/
http://www.johnfarah.com
Thursday 21.00
Roter
Salon /
Volksbühne
   
16. 09. 16
Ackerstraße 169

SichtLaut // Reihe ACKER DEUX MI

Ute Wassermann,

Geraldo Si

und Gäste

http://ackerstadtpalast.de/Events/SichtLaut-Reihe-ACKER-DEUX-MI-1

Friday 20.00
Acker
Stadt
Palast
   
16. 09. 16
Rigaer Str. 10 , B-Fhain (U5 Frankfurter Tor / M10 Bersarinplatz)

DEAD SLOW - Konzertreihe für entschleunigte Musik

LARS FROM MARS :: BENAUTIK :: RABE

Lars Graugaard: laptop - clang, chordpunch, dacapo
Benautik: bass clarinet & synth - circat records, trim tab tapes
Lukas Rabe: synth - svs

Don Garlic: aftershowdecks

http://l--l.dk
http://www.lukasrabe.com
http://megatronkollektiv.com
Friday 20.00
Galiläakirche
   
16. 09. 16
Weisestrasse 24, 12049 Berlin Neukölln

LAX ;

Henrik Walsdorff - Saxophone.
John Schröder - Piano, Guitar.
Gerold Gengsler - Double Bass.
Uli Jenessen - Drums.
Friday 20.30
Sowieso
 [i]  [h]  [m]    
16. 09. 16
Aufsturz-Klub Oranienburger Straße 67 10117 Berlin

Satoko Fujii Orchestra Berlin

Satako Fujii – conduction, composition, piano
HOLZ:
Matthias Schubert, Uli Kempendorff – tenor sax / Paulina Owczarek – baritone sax
BRASS:
Nikolaus Neuser, Nils Ostendorf, Natsuki Tamura – trumpet
Matthias Müller – trombone
RHYTHM:
Keisuke Matsuno – guitar / Jan Roder – bass / Michael Griener, Peter Orins – drums

www.jazzkeller69.de
Friday 21.00
Jazzkeller
69
 [i]  [h]    
17. 09. 16
Galiläakirche, Rigaer Straße 9-10, 10247 Berlin

Blind Signal #1

ADAM ASNAN

GIL DELINDRO

ANDREAS MIRANDA

(3 electroacoutic-acousmatic pieces)
Saturday 19.00
Jugend[widerstands]museum
   
17. 09. 16
Ackerstraße 169

SichtLaut // Reihe ACKER DEUX MI

Ute Wassermann,

Geraldo Si

und Gäste

http://ackerstadtpalast.de/Events/SichtLaut-Reihe-ACKER-DEUX-MI-1
Saturday 20.00
Acker
Stadt
Palast
   
17. 09. 16
Flughafenstraße 38 12053 Berlin Neukölln

»muto infinitas«

by Catherine Lamb

_

Rebecca Lane, microtonal bass flute

Mike Majkowski, double bass

_

premiere kindly supported by Initiative Neue Musik Berlin e.V

http://sacredrealism.org/catlamb

*
Saturday 20.00
QUIET CUE
*
intermedia
and
cooperation
 [i]  [h]  [m]    
18. 09. 16
Hasselwerderstr. 22, 12439 Bln.-Schöneweide

Tanz der Komödianten
Eine analoge audio-visuelle Komposition nach Texten von Nietzsche

Ute Völker – accordeon
Jorgo Schäfer – visuals
Christof Thewes – trombone
Martin Schmidt – mandoline

www.jazzkeller69.de
mit Unterstützung von www.movingpoets.org

Sunday 16.00
NoVilla
   
19. 09. 16
Lübbener Straße 19 10997 Berlin

EXPERIMONTAG

TRIGAL (Experimental, Psychelic, Ambient Black Metal/ARG,Bln)

TUFFO (Noise/ESP,ARG)
Monday 21.30
Madame
Claude
 [i]  [h]  [m]    
21. 09. 16
Ackerstraße 169

John Cage´s Song Books // Musiktheater

Anna Clementi, Lore Lixenberg und Gäste

http://ackerstadtpalast.de/Events/John-Cage-s-Song-Books-Musiktheater
Wednesday 20.00
Acker
Stadt
Palast
   
21. 09. 16
Weisestrasse 24, 12049 Berlin Neukölln

ENGELMANN-T.B.A.-LEHMANN-JENNEßEN;

Paul Engelmann - Alto Sax.
T.B.A. - Trombone.
Ben Lehmann - Double Bass.
Uli Jenneßen - Drums.
Wednesday 20.30
Sowieso
 [i]  [h]  [m]    
22. 09. 16
Ackerstraße 169, 10115 Berlin-Mitte

John Cage´s Song Books // Musiktheater

Anna Clementi, Lore Lixenberg und Gäste

http://ackerstadtpalast.de/Events/John-Cage-s-Song-Books-Musiktheater
Thursday 20.00
Acker
Stadt
Palast
   
22. 09. 16
Weisestrasse 24, 12049 Berlin Neukölln

FUSAK ;

Panos Voulgaris -Guitars,FX, Compositition.
Evren Can Kaman - Oud.
Itamar Tsur - Double Bass.
Florian Albiez - Drums.

info:
https://youtube.com/chanel/UCYvKxOnO
Thursday 20.30
Sowieso
 [i]  [h]  [m]    
23. 09. 16
Pappelallee 15, 10437 Berlin, U2 Eberswalder Str.

LABOR SONOR : MOVING MUSIC
choreographers compose for/with musicians
transdisciplinary festival & symposium

16:30 SYMPOSIUM – 4th floor – free admission

20:00
Litó Walkey composing for Biliana Voutchkova
Nile Koetting composing for Annie Gårlid
Antonia Baehr composing for Johnny Chang & Neele Hülcker & Lucie Vítková

http://laborsonor.de/moving-music-festival/
Friday 20.00
Ballhaus
Ost
   
23. 09. 16
Weisestrasse 24, 12049 Berlin Neukölln

BAUER-FRANGENHEIM-LILLINGER;

Conny Bauer - Trombone .
Alexander Frangenheim - Double Bass.
Christian Lillinger - Drums.
Friday 20.30
Sowieso
 [i]  [h]  [m]    
23. 09. 16
Aufsturz-Klub Oranienburger Straße 67 10117 Berlin

Spielvereinigung Sued feat.
Steffen Schorn - composition, conductor

HOLZ:
Simon Bodensiek – alto + soprano sax, flute, clarinet / Matti Oehl – alto sax, flute, clarinet / Johannes Moritz – tenor sax, clarinet, flute / Sebastian Wehle – tenor sax, clarinet, bass clarinet / Erik Robisch – bariton sax, bass clarinet, flute
BLECH:
Konrad Schreiter, Sebastian Haas, Vincent Hahn, Tim Jäkel – trumpet
Andreas Uhlmann, Matthias Hochmuth, Stephan Krause, Matthias Büttner– trombone, euphonium, tuba, susaphon
RHYTHMUS:
Florian Kästner – piano / Bertram Burkert – guitar / Philipp Rohmer – bass / Philipp Scholz – drums

www.jazzkeller69,de
Friday 21.00
Jazzkeller
69
 [i]  [h]    
24. 09. 16
Pappelallee 15, 10437 Berlin, U2 Eberswalder Str.

LABOR SONOR : MOVING MUSIC
choreographers compose for/with musicians
transdisciplinary festival & symposium

16:30 SYMPOSIUM – 4th floor – free admission

20:00
Fernanda Farah composing for Lucio Capece & Sabine Ercklentz
Takako Suzuki composing for Robin Hayward
Clément Layes composing for Steve Heather & Anthea Caddy

http://laborsonor.de/moving-music-festival/
Saturday 20.00
Ballhaus
Ost
   
25. 09. 16
Lychener Straße 60, 10437 Berlin

North of North

North of North are Anthony Pateras (Piano), Scott Tinkler (Trumpet) and Erkki Veltheim (Violin). Formed across Berlin/Melbourne in 2015, this trio present aural architectures using the moment itself as their structural compass. All are virtuosi on their given instruments and possess highly distinctive and individual performance languages, which results in a focused compositional performance that transcends typical improvisational relationships. Their debut album on Immediata is entitled The Moment In And Of Itself, which they will perform all over Europe in September/October.

This evening will be shared as part of the series Rendezvous with the perfomance piece "To Meet (extended excerpts)" Alice Chauchat invites Louise Trueheart.

For more information: http://ausland-berlin.de/rendezvous-north-north-meet
Sunday 20.00
ausland
 [i]  [h]  [m]    
25. 09. 16
Hauptstraße 89, 12159 Berlin

Ulrike Brand - cello
Olaf Rupp - guitar

http://www.olafrupp.de/Brand_Rupp/press.php
Sunday 20.30
ZIG ZAG
CLUB
   
26. 09. 16
Lübbener Straße 19 10997 Berlin

EXPERIMONTAG

SIS_MIC (Electroacoustic - Experimental/FRA)

PowerSupplyIncluded (Ambient, Noise, Impro/DE)
Monday 21.30
Madame
Claude
 [i]  [h]  [m]    
27. 09. 16
Zionskirchplatz, 10119 Berlin

TERRY RILEY and GYAN RILEY - Only show in Germany

Acclaimed American minimalist Terry Riley and his son, the guitarist Gyan Riley, perform their first and only concert in Germany this year at the resonant space of Zionskirche. The program samples from both the synthesis of minimalism, jazz, ragtime and North Indian raga that have come to define Terry Riley´s diverse and prolific career, and Gyan Riley´s innovative compositional repertoire.

"Nothing I have done in this life has given me more satisfaction than improvising on these songs with Gyan. Nothing I have done can match the intuitive synchronicity we have shared many times on the stage. Gyan supplies a brilliant counterpoint to the strands and moods of these pieces always surprising me with a virtuosity that serves and energizes his musical invention. I could not have dreamed up a better marriage of mind and spirit than this collaboration." -Terry Riley

The concert is presented and produced by promoter Manuela Benetton and Rabih Beaini´s Morphine Records. In partnership with The Wire magazine, Spex, Groove.de.

Tickets: https://goo.gl/w4ncU2
Tuesday 19.00
Zionskirche
   
28. 09. 16
Weisestrasse 24, 12049 Berlin Neukölln

AFFÄIRE BELA.B. ;

Edith Steyer - Alto Sax, Clarinette.
Martin Klenk - Violoncello.
Reinhard Lippert - Akkordion, Viola.
Ernst Uli Deuker - Kontrabass Clarinette (ex "IDEAL")
Wednesday 20.30
Sowieso
 [i]  [h]  [m]    
29. 09. 16
Mehringdamm 55 (1. Hof, 3. OG) 10961 Berlin

BOOK PRESENTATION
“Researching Improvisation – Researching by Improvisation”

Talks with Eddie Prévost, Dr. Corinna Eikmeier, Dr. Reinhard Gagel, Matthias Schwabe
Moderation: Dr. Matthias Nöther

BUTCHER – PRÉVOST – RISSER

John Butcher (GB) - Saxophone
Eddie Prévost (GB) - Perkussion
Eve Risser (F) – Piano
Thursday 19.00
exploratorium
 [h]    
29. 09. 16
Greifswalder Str. 23A, 10405 Berlin

WIR SIND DIE ROBOTER
29.09. - 01.10.2016 / 20:00 Uhr
three days of robot music
entrance 14,-€ / 10,-€ per night

CONCERTS INSTALLATIONS LECTURES MIT:
Logos Foundation BE, Roland Olbeter ES, gamut inc PL/D, Hacklander\Hatam US/IR, Pierre Bastien FR/Paris, Nicolas Bernier CAN, Marcus Schmickler D, Okkyung Lee US, Zeena Parkins US, Bryan Jacobs US, Sonic Robots D, Piotr Kurek PL, Martin Burkhardt D, Jens Maria Weber D, Gerhard Kern/D, Leslie Dunton-Downer US

For three days, the machines will take over the Musikbrauerei Berlin. We’ve invited some of the most advanced robot ensembles as well as performers who work with automated music-machines from around the globe. To explore the possibilities of robot-music from various artistic angles, we´ve invited composers to write new music for these machines. Additionally, there will be talks, readings, lectures, and an installation, all framing the topic of music-machines / robot-music.
A gamut inc production in collaboration with N.K. Projekt

www.gamut-ensemble.de
www.z-a-m.eu
Thursday 20.00
Musikbrauerei
   
29. 09. 16
Weisestrasse 24, 12049 Berlin Neukölln

ABISKO LIGHTS;

Hannes Daerr - Bass Clarinette.
Tabea Schrenk - Cello.
Dirk Flatau - Piano.
Niklas Lukassen - Double Bass.
Benni Wellenbeck - Drums.

info:
www.abiskolights.com
Thursday 20.30
Sowieso
 [i]  [h]  [m]    
30. 09. 16
Mehringdamm 55 (1. Hof, 3. OG) 10961 Berlin

exploratorium berlin
Mehringdamm 55 (Sarotti-Höfe, Entrance C, 3rd floor) 10961 Berlin

30.9. – 2.10.
Fri 19.00 – 21.00
Sat + Sun 11.00 – 13.00 & 14.30 – 16.30 h

EXPERIMENATLISM IN MUSIC IMPROVISATION
Workshop with Eddie Prévost

In 1967 Cornelius Cardew (then a member of the improvisation ensemble AMM) wrote:
„We [AMM] are searching for sounds and for the responses that attach to them, rather than thinking them up, preparing them and producing them.“ This idea has inspired Prévost’s practice and theory since. It is the basis of his writings and of the workshop practice of collective searching.

Registration until 16.9.: info@exploratorium-berlin.de
Friday 19.00
exploratorium
 [h]    
30. 09. 16
Greifswalder Str. 23A, 10405 Berlin

WIR SIND DIE ROBOTER
29.09. - 01.10.2016 / 20:00 Uhr
three days of robot music
entrance 14,-€ / 10,-€ per night

CONCERTS INSTALLATIONS LECTURES MIT:
Logos Foundation BE, Roland Olbeter ES, gamut inc PL/D, Hacklander\Hatam US/IR, Pierre Bastien FR/Paris, Nicolas Bernier CAN, Marcus Schmickler D, Okkyung Lee US, Zeena Parkins US, Bryan Jacobs US, Sonic Robots D, Piotr Kurek PL, Martin Burkhardt D, Jens Maria Weber D, Gerhard Kern/D, Leslie Dunton-Downer US

For three days, the machines will take over the Musikbrauerei Berlin. We’ve invited some of the most advanced robot ensembles as well as performers who work with automated music-machines from around the globe. To explore the possibilities of robot-music from various artistic angles, we´ve invited composers to write new music for these machines. Additionally, there will be talks, readings, lectures, and an installation, all framing the topic of music-machines / robot-music.
A gamut inc production in collaboration with N.K. Projekt

www.gamut-ensemble.de
www.z-a-m.eu
Friday 20.00
Musikbrauerei
   
30. 09. 16
Weisestrasse 24, 12049 Berlin Neukölln

NÖRSTEBÖ-REIDY-MEIER;

Henrik Nörstebö - Trombone.
Julia Reidy - Guitar.
Dave Meier - Drums.
Friday 20.30
Sowieso
 [i]  [h]  [m]    
30. 09. 16
Aufsturz-Klub Oranienburger Straße 67 10117 Berlin

Été Large

Inez Schaefer, Patrick Grahl – vocal
Luise Volkmann – alto sax, composition
Vincent Bababoutilabo – flute
Otis Sandsjö – tenor sax
Florian Leuschner – bariton sax
Julian Schließmeyer – trombone
Fritz Moshammer – trumpet
Willem Schulz – cello
Johannes Bigge – piano
Athina Kontou – bass
Devin Gray – drums

www.jazzkeller69.de
Friday 21.00
Jazzkeller
69
 [i]  [h]    
01. 10. 16
Greifswalder Str. 23A, 10405 Berlin

WIR SIND DIE ROBOTER
29.09. - 01.10.2016 / 20:00 Uhr
three days of robot music
entrance 14,-€ / 10,-€ per night

CONCERTS INSTALLATIONS LECTURES MIT:
Logos Foundation BE, Roland Olbeter ES, gamut inc PL/D, Hacklander\Hatam US/IR, Pierre Bastien FR/Paris, Nicolas Bernier CAN, Marcus Schmickler D, Okkyung Lee US, Zeena Parkins US, Bryan Jacobs US, Sonic Robots D, Piotr Kurek PL, Martin Burkhardt D, Jens Maria Weber D, Gerhard Kern/D, Leslie Dunton-Downer US

For three days, the machines will take over the Musikbrauerei Berlin. We’ve invited some of the most advanced robot ensembles as well as performers who work with automated music-machines from around the globe. To explore the possibilities of robot-music from various artistic angles, we´ve invited composers to write new music for these machines. Additionally, there will be talks, readings, lectures, and an installation, all framing the topic of music-machines / robot-music.
A gamut inc production in collaboration with N.K. Projekt

www.gamut-ensemble.de
www.z-a-m.eu
Saturday 20.00
Musikbrauerei
   
06. 10. 16
Aufsturz-Klub Oranienburger Straße 67 10117 Berlin

Berlin Jazz Composers Orchestra Jay Jay Be Ce
Leitung Christof Griese
HOLZ:
Elli Sooß – alto + sopran sax, Markus Mudrich - alto sax, Niko Zeidler - tenor sax, Patrick Hamacher - tenor sax, Jakob Sawal - bariton sax
BLECH:
Tobias Knebel, Lisa-Marleen Buchholz, Johannes Deckenbach, Frederik Schröder - trumpets /
Jan Ole Zabel, Garvin Brod, Laszlo Griese – trombone / Alicia Sayell - tuba
RHYTHMUS:
Kenneth Berkel – piano / Eric Weniger – guitar / Alex Will – bass / Johann Gottschling – drums

www.jazzkeller69.de
Thursday 20.00
Jazzkeller
69
 [i]  [h]    
07. 10. 16
Lychener Straße 60, 10437 Berlin

biegungen im ausland

Vorfeld/Chen
Michael Vorfeld – percussion, selfbuilt string instruments
Audrey Chen – cello, voice

Silvia Tarozzi – violin
Pascale Criton: Circle Process
Pauline Oliveros: Thirteen Changes
Cassandra Miller: Serenata

Jane Rigler – flute

http://ausland-berlin.de/chen-vorfeld-tarozzi-rigler

Kindly supported by Kulturverwaltung des Landes Berlin

Doors: 8.30 pm
Concert start: 9.00 pm
Friday 20.30
ausland
 [i]  [h]  [m]    
07. 10. 16
Aufsturz-Klub Oranienburger Straße 67 10117 Berlin

Projekt Schwedt (Berlin)
CD release „Kreuzblendentraum“ Wismart/NRW

N. N. for Kathrin Lemke † - alto sax, flute, bass clarinet
Jason Liebert - trombone, sousaphone
Volker Meitz - organ, clavinet, rhodes, synthesizer
Fabian Kalbitzer - electric bass
Bernd Oezsevim – drums

www.jazzkeller69.de
Friday 21.00
Jazzkeller
69
 [i]  [h]    
13. 10. 16
Aufsturz-Klub Oranienburger Straße 67 10117 Berlin

Spielvereinigung Sued feat. O.T. Horns
“Olaf Ton can´t die“
Benjamin Weidekamp - composition, conductor

www.jazzkeller69.de
Thursday 20.00
Jazzkeller
69
 [i]  [h]    
14. 10. 16
Aufsturz-Klub Oranienburger Straße 67 10117 Berlin

The Japan & Berlin Connection

Itaru Oki - trumpet
Paul Schwingenschlögl - trumpet
Akira Ando - bass
Makoto Sato - drums

www.jazzkeller69.de
Friday 21.00
Jazzkeller
69
 [i]  [h]    
17. 10. 16
KuLe, Auguststraße 10, 10117 Berlin

bar opens at 8pm, first concert starts at 9pm.

Labor Sonor

CLOVELLY BEACH
Sabine Vogel – video, tape & flute

CONCERT OF FREE IMPROVISATION
QUESTIONING WHAT FREEDOM AND IMPROVISATION MEAN
Mattin

KLANGTAGEBUCH II – ÚTILES SONOROS
Ana Maria Rodriguez – live electronics, kemanci, moonstring
Emilio Gordoa – vibraphone

http://laborsonor.de/

€6,-
funded by initiative neue musik berlin
Monday 20.30
laborsonor
 [i]  [h]  [m]    
21. 10. 16
Aufsturz-Klub Oranienburger Straße 67 10117 Berlin

Keys & Screws

Thomas Borgmann – reeds
Jan Roder – bass
Willi Kellers – drums

www.jazzkeller69.de
Friday 21.00
Jazzkeller
69
 [i]  [h]    
23. 10. 16
Hasselwerderstr. 22, 12439 Bln.-Schöneweide

Enemy

Kit Downes - piano
Petter Eldh - bass
James Maddren – drums

www.jazzkeller69.de
mit Unterstützung von www.movingpoets.org
Sunday 16.00
NoVilla
   
23. 10. 16
Karl-Marx-Straße 141, U7 Karl-Marx-Straße

KONTRAKLANG. Aktuelle Musik | Contemporary Music

"Recycling/Rewriting/Recomposition"

Programm

S.A.F.T.: "For Four"

John Cage: FOUR6, für 4 Spieler (1992)
Timo Kreuser: ARTIKULATION, für 4 Instrumente, Zuspiel, Elektronik & Video (2016, UA der Quartettfassung)

S.A.F.T.
Susanne Fröhlich – Blockflöten
Biliana Voutchkova – Violine
Florian Juncker – Posaune
Timo Kreuser – Innenklavier

Daniel Plewe– Klangregie

Guillaume Cailleau – Video

///

Peärls Before Swïne Experience: "Beethoven´s Tenth"

Bernhard Lang: Monadologie XXVIII "Seven" (2016, DE)
Hanna Hartman: Neighbours Above Are Louder Than Neighbours Below (2016, UA) (Sinfonie No. 2)
Matthew Shlomowitz: Popular Contexts, Volume 10: Beethoven´s Fourth Symphony in context (2016, UA)
Kaffe Matthews: mash one for four (2016, UA) (Sinfonie No. 1)

Peärls Before Swïne Experience
Sara Hammarström – Flöte
George Kentros – Violine
Mårten Landström – Klavier, Elektronik
Mats Olofsson – Violoncello

Einlass 19:30
Beginn: 20:00

Eintritt
VVK: 11/9€ ggf. zzgl. VVK Gebühren
AK: 13/10€
Tickets und infos: www.kontraklang.de

Gefördert durch den Hauptstadtkulturfonds
Sunday 20.00
Heimathafen
Neukölln
   
27. 10. 16
Ackerstraße 169

INÉRU // Musiktheater

Association Réponses XX-XXI

http://ackerstadtpalast.de/Events/INERU-Musiktheater
Thursday 20.00
Acker
Stadt
Palast
   
28. 10. 16
Ackerstraße 169

INÉRU // Musiktheater

Association Réponses XX-XXI

http://ackerstadtpalast.de/Events/INERU-Musiktheater
Friday 20.00
Acker
Stadt
Palast
   
28. 10. 16
Aufsturz-Klub Oranienburger Straße 67 10117 Berlin

Kerbaj/Jernberg/Grip/Johansson

Sofia Jernberg – voice
Mazen Kerbaj – trumpet
Joel Grip - double bass
Sven Åke Johansson – percussion

wwwjazzkeller69.de
Friday 21.00
Jazzkeller
69
 [i]  [h]    
29. 10. 16
Ackerstraße 169

INÉRU // Musiktheater

Association Réponses XX-XXI

http://ackerstadtpalast.de/Events/INERU-Musiktheater
Saturday 20.00
Acker
Stadt
Palast
   
01. 11. 16
Aufsturz-Klub Oranienburger Straße 67 10117 Berlin

Tomorrow Trio
"All Those Yesterdays" - Songs for & from Ornette Coleman

Omri Ziegele – alto sax, voice
Christian Weber – bass
Han Bennink – drums

www.jazzkeller69.de
Tuesday 20.00
Jazzkeller
69
 [i]  [h]    
04. 11. 16
Sonnenallee 99 12045 Berlin

MUSIC EVENT WITH APPARTMENT HOUSE (UK)
Friday 20.00
La Plaque
Tournante
 [i]  [h]  [m]    
05. 11. 16
Lychener Straße 60, 10437 Berlin

biegungen im ausland

Duthoit/Hautzinger
Isabelle Duthoit – voice, clarinet
Franz Hautzinger – quartertone trumpet

The Zeroeth Star
Pia Palme – contrabass recorder, electronics
Margarethe Maierhofer-Lischka – double bass
Lisa Ullén – piano

http://ausland-berlin.de/duthoithautzinger-palmeullenmaierhoferlischka

Kindly supported by Kulturverwaltung des Landes Berlin

Doors: 8.30 pm
Concert start: 9.00 pm
Saturday 20.30
ausland
 [i]  [h]  [m]    
07. 11. 16
Sonnenallee 99 12045 Berlin

JUDY DUNAWAY (US)
amplified balloon

WERNER DURAND (DE)
using HUGH DAVIES´s early electronic device SHOZYG

Monday 20.00
La Plaque
Tournante
 [i]  [h]  [m]    
10. 11. 16
Aufsturz-Klub Oranienburger Straße 67 10117 Berlin

Petite Standard

Vesna Pisarovic – vocals
Chris Dahlgren – bass
John Betsch – drums

www.jazzkeller69.de
Thursday 20.00
Jazzkeller
69
 [i]  [h]    
10. 11. 16
Karl-Marx-Straße 141, U7 Karl-Marx-Straße

KONTRAKLANG. Aktuelle Musik | Contemporary Music

Maulwerker & Gerhard Rühm

mit Werken von Gerhard Rühm, Sven-Åke Johansson, Christian Kesten, Antje Vowinckel, Steffi Weismann

More details soon!


Einlass 19:30
Beginn: 20:00

Eintritt
VVK: 11/9€ ggf. zzgl. VVK Gebühren
AK: 13/10€
Tickets und infos: www.kontraklang.de

Gefördert durch den Hauptstadtkulturfonds
Thursday 20.00
Heimathafen
Neukölln
   
11. 11. 16
Aufsturz-Klub Oranienburger Straße 67 10117 Berlin

Brom
CD pre-release Tiger Moon Records

Alexander Beierbach – saxophone
Jan Roder – bass
Christian Marien - drums

www.jazzkeller69.de
Friday 21.00
Jazzkeller
69
 [i]  [h]    
17. 11. 16
Aufsturz-Klub Oranienburger Straße 67 10117 Berlin

Berlin Jazz Composers Orchestra Jay Jay Be Ce

Leitung Christof Griese
Thursday 20.00
Jazzkeller
69
 [i]  [h]    
18. 11. 16
Lychener Straße 60, 10437 Berlin

BEND/BREAK
biegungen festival day 1

Antje Vowinckel – korg cx-3 organ, slit drum, vibrating speaker and amplified objects
Forty winks for organ and things

Bogan Ghost
Anthea Caddy – cello
Liz Allbee – tumpet, objects, preparations

Kaufmann/Parkins/Schick
Achim Kaufmann – piano
Andrea Parkins – electric accordion, objects, electronics
Ignaz Schick – turntables, electronics

http://ausland-berlin.de/bendbreak-2016-day-1

Kindly supported by Kulturverwaltung des Landes Berlin

Doors: tba
Concert start: tba
Friday 20.00
ausland
 [i]  [h]  [m]    
18. 11. 16
Aufsturz-Klub Oranienburger Straße 67 10117 Berlin

BOAT (The Beaurau of Atomic Tourism) meet Gorilla Mask

BOAT
Jon Irabagon - saxes
Ingebrigt Haker Flaten - bass
Magnus Broo - trumpet
Hilmar Jensson - guitar
Jozef Dumoulin - fender rhodes
Teun Verbruggen - drums

GORILLA MASK
Peter van Huffel - saxes
Roland Fidezius - bass guitar
Rudi Fischerlehner – drums

www.jazzkeller69.de
Friday 21.00
Jazzkeller
69
 [i]  [h]    
19. 11. 16
Lychener Straße 60, 10437 Berlin

BEND/BREAK
biegungen festival day 2

Tonaliens
Amelia Cuni – dhrupad singing
Werner Durand – invented wind instruments
Robin Hayward – microtonal tuba, tuning vine
Hilary Jeffery – trombone
Ralf Meinz – sound, live electronics

Varan
Els Vandeweyer – vibraphone, percussion, voice
Antonio Borghini – electric bass
Olga Nosova – drums, electronics, voice

Jasmine Guffond – electronics, voice
Ilan Katin - visuals

http://ausland-berlin.de/bendbreak-2016-day-2

Kindly supported by Kulturverwaltung des Landes Berlin

Doors: tba
Concert start: tba
Saturday 20.00
ausland
 [i]  [h]  [m]    
25. 11. 16
Aufsturz-Klub Oranienburger Straße 67 10117 Berlin

Berliner Improvisationsorchester
Friday 21.00
Jazzkeller
69
 [i]  [h]    
01. 12. 16
Lychener Straße 60, 10437 Berlin

biegungen im ausland

WESTWIND
Makiko Nishikaze – composition, performance
Peter Ablinger – composition, performance

Kreuser/Cailleau
Timo Kreuser – electronics, turntables, objects, effects
Guillaume Cailleau – live video, turntables, objects, effects

http://ausland-berlin.de/nishikazeablinger-kreusercailleau

Kindly supported by Kulturverwaltung des Landes Berlin

Doors: 8.30 pm
Concert start: 9.00 pm
Thursday 20.30
ausland
 [i]  [h]  [m]    
03. 12. 16
Lychener Straße 60, 10437 Berlin

biegungen im ausland

Scott/Lehn
Richard Scott – modular synthesizer
Thomas Lehn – analogue synthesizer

Julia Reidy - guitar

http://ausland-berlin.de/richard-scottthomas-lehn-julia-reidy

Kindly supported by Kulturverwaltung des Landes Berlin

Doors: 8.30 pm
Concert start: 9.00 pm
Saturday 20.30
ausland
 [i]  [h]  [m]    
08. 12. 16
Aufsturz-Klub Oranienburger Straße 67 10117 Berlin

Berlin Jazz Composers Orchestra Jay Jay Be Ce

Leitung Christof Griese

www.jazzzkeller69.de
Thursday 20.00
Jazzkeller
69
 [i]  [h]    
09. 12. 16
Aufsturz-Klub Oranienburger Straße 67 10117 Berlin

Spielvereinigung Sued feat
Hayden Chisholm - composition, conductor

HOLZ
Simon Bodensiek – alto + soprano sax, flute, clarinet / Matti Oehl – alto sax, flute, clarinet / Johannes Moritz – tenor sax, clarinet / Sebastian Wehle – tenor sax, clarinet / Florian Leuschner – bariton sax, bass clarinet
BLECH
Konrad Schreiter, Sebastian Haas, Vincent Hahn, Luke Strange – trumpet
Andreas Uhlmann, Matthias Hochmuth, Stephan Krause, Matthias Büttner– trombone, euphonium, tuba, susaphon
RHYTHMUS
Florian Kästner – piano / Bertram Burkert – guitar / Philipp Rohmer – bass / Philipp Scholz – drums

www.jazzkeller69.de
Friday 21.00
Jazzkeller
69
 [i]  [h]    
12. 12. 16
KuLe, Auguststraße 10, 10117 Berlin

bar opens at 8pm, first concert starts at 9pm.

Labor Sonor

PLANTS & EMPIRE "BETA VULGARIS"
Christina Ertl-Shirley – plants & electronics
Sophie Watzlawick – analogue live video & 16-mm projector

VERMULSCHT
Pierre Borel – saxophones, objects, field recordings
Léa Lanoë – video
Paul N. Roth – saxophones, field recordings, text

TZZZ
Anthea Caddy – violoncello
Andrea Ermke – synthesizer, field recordings
Asi Föcker – voice

http://laborsonor.de/

€6,-
funded by initiative neue musik berlin
Monday 20.30
laborsonor
 [i]  [h]  [m]    
15. 12. 16
Karl-Marx-Straße 141, U7 Karl-Marx-Straße

KONTRAKLANG. Aktuelle Musik | Contemporary Music

Nach Kagel

mit Werken von Manos Tsangaris, Chris Newman und Nicholas Kuhn

More infos soon!


Einlass 19:30
Beginn: 20:00

Eintritt
VVK: 11/9€ ggf. zzgl. VVK Gebühren
AK: 13/10€
Tickets und infos: www.kontraklang.de

Gefördert durch den Hauptstadtkulturfonds
Thursday 20.00
Heimathafen
Neukölln
   
23. 12. 16
Aufsturz-Klub Oranienburger Straße 67 10117 Berlin

Die Enttäuschung - Rudi 50

Axel Dörner – trumpet
Rudi Mahall - bass clarinet
Jan Roder – bass
Oli Steidle – drums
feat.
Aki Takase & Alexander von Schlippenbach - piano

www.jazzkeller69.de
Friday 21.00
Jazzkeller
69
 [i]  [h]